• HOT-LINE: 494 532 202, 494 534 354
 • vema@softbit.cz
  title 2 new

  Zaměstnávání na zkrácené úvazky

  Vážení uživatelé mzdového systému Vema HR,
  přinášíme Vám zajímavý článek, který se týká zaměstnávání na zkrácený úvazek.

  Nejvyšší soud zasáhl do neochoty českých zaměstnavatelů nabízet částečné pracovní úvazky. V souvislosti s případem na libereckém magistrátu vyhlásil, že ti, kdo se starají o dítě mladší patnácti let, mají na zkrácený úvazek nárok a zaměstnavatel jim musí vyhovět. Leda by soudu prokázal, že by tak ohrozil fungování své firmy nebo úřadu.

  "Požádá-li o to zaměstnanec a nebrání-li tomu vážné provozní důvody, je zaměstnavatel povinen žádosti vyhovět," rozhodl Nejvyšší soud. Informaci uvedly Hospodářské noviny, rozsudek může znamenat průlom v praxi, kdy se firmám a úřadům do částečných úvazků moc nechce.

  Liberecký případ začal před šesti lety. Úřednice magistrátu měla kvůli péči o dítě zkrácený úvazek, ale po odchodu kolegů do důchodu vedení úřadu chtělo, aby přešla na plný. Žena odmítla, dál chodila domů o hodinu dříve, za což dostala výpověď. Okresní soud v Liberci dal za pravdu zaměstnavateli, Krajský soud v Ústí nad Labem propuštěné úřednici. Magistrát se proto obrátil na Nejvyšší soud. Argumentoval třeba tím, že kvůli ženiným dřívějším odchodům domů se musely předčasně zavírat přepážky nebo ji v práci musela zastoupit kolegyně.

  Podle brněnských soudců nemohou být obtíže ve fungování firmy nebo úřadu důvodem pro zrušení částečného úvazku, nebo dokonce výpověď. "Řešením může být například přijetí dalšího zaměstnance na zkrácený úvazek nebo na dohodu o pracovní činnosti," stojí v rozhodnutí soudu" uvedl soud.

  Zdroj: ČTK

  Rychlý kontakt

  Konzultační linka VEMA

  Tel.: 494 532 202, 494 534 354
  e-mail: vema@softbit.cz

  kontakty

  SOFTbit software - divize VEMA
  Nad Dubinkou 1634
  516 01 Rychnov nad Kněžnou

  Proč si vybrat naši společnost?

  Specializujeme se na vývoj a dodávky informačních systémů více jak 20 let a jsme schopni přizpůsobit komplexní řešení potřebám zákazníků.

  Právě zavádíme informační systém

  Díky propracovaným modulům, které jsou součástí SQL Ekonom, získáváme stále nové zákazníky, kteří jsou se systémem velmi spokojeni.

  Klientský a zákaznický servis

  Zaměřujeme se na všechny zákazníky, kteří upřednostňují plnou podporu a kvalitní služby po celou dobu užívání našeho informačního systému.

  Školení. semináře, prezentace

  Pro všechny naše zákazníky pořádáme řadu školení a seminářů k jednotlivým subsystémům včetně informací o změnách v daňové legislativě.