Rodiče dětí mladších 15 let mají podle rozhodnutí Nejvyššího soudu nárok na zkrácený úvazek. Zaměstnavatel jim není povinen vyhovět pouze v případě, kdy by zkrácený úvazek prokazatelně ohrozil fungování jeho firmy či úřadu.
Verdikt může podle reportáže České televize přinést průlom v dosavadní české praxi. Mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jana Kašpárková označila výrok soudu za správný. „Jde o legitimní zájem slaďování pracovního a rodinného života,“ citovaly ji Hospodářské noviny. Zaměstnavatelé se ale brání tím, že poloviční úvazek neznamená poloviční náklady. „Nestojí to polovinu peněz, ale například 70 %. Nakonec je dražší vzít člověka na zkrácený úvazek než na plný,“ řekl deníku Vít Jásek, ředitel Unie zaměstnavatelských svazů.
Ve srovnání s Evropou nabízejí české firmy jen minimum zkrácených úvazků, na což nedávno upozornil i Český statistický úřad. Podíl lidí, kteří pracují na nějakou formu částečného úvazku, je v Česku jen 5,8 %. Češi tráví v práci asi 41 hodin týdně, průměr osmadvacítky je přitom 37 hodin.
Jak budou reagovat rodiče malých dětí a zaměstnavatelé? Je to další důvod, aby se zaměstnavatelé vyhýbali maminkám, nebo dojde k vzájemně prospěšnému skloubení práce a osobního života? V každém případě zadávání částečných úvazků v softwaru Vema není problém.